Biotop a hnízdní nároky
Biotop a hnízdní nároky sýce rousného (Aegolius funereus)
Sýc rousný preferuje lesy vyšších poloh, převážně jehličnaté, zejména smrkové, ale hnízdí i ve smíšených lesích (smrkové lesy se zastoupením borovice, břízy a topolu) nebo případně v čistě borových lesích. Ve smrkových lesích je však jeho denzita podstatně vyšší než v lesích borových. Např. ve Finsku je obsazenost hnízdních teritorií a úspěšnost hnízdění vyšší v oblastech s proporcionálně vysokým zastoupením smrkových lesů a zemědělské půdy a s nízkým zastoupením borových lesů (Korpimäki 1997).
V České republice sýc rousný obsazuje vzrostlé lesní porosty, zejména smrkové, nebo smíšené, zaznamenáno bylo hnízdění i v bučinách (Šťastný et al. 2006). Sýc hnízdí rovněž na imisních holinách s jednotlivými doupnými stromy (Šťastný et al. 2006). Jeho hnízdní rozšíření limituje a určuje především nabídka potravy (Poprach unpubl.). V rámci evropského areálu rozšíření sýc rousný hnízdí přirozeně v dutinách vytesaných zejména datlem černým (Dendrocopus martius) a příležitostně v dutinách vytesaných menšími druhy šplhavců. Přirozených dutin po datlu černém je však v kulturních hospodářských lesích nedostatek. Proto sýc rousný ochotně obsazuje instalované hnízdní budky, které tvoří v současnosti významný podíl jeho hnízdišť v mnoha zemích Evropy. Např. ve Finsku instalovali ornitologové pro sýce 11 000 hnízdních budek, což výrazně zmírnilo negativní dopad komerčního využívání lesních porostů na populaci sýce. Možná právě proto nebyl u sýce rousného ve Finsku zaznamenán výrazný pokles početnosti hnízdících párů (Korpimäki 1997).
Autor: Karel Poprach
Disperze, migrace a potulky
Disperze, migrace a potulky sýce rousného (Aegolius funereus)
Severní populace jsou označovány jako nomadické, tedy potulné, nestálé. Samci vykazují větší stálost na hnízdišti než samice (Korpimäki 1986), i když ve střední Evropě byla zjištěna věrnost hnízdišti u obou pohlaví (Schwerdtfeger 1984). Nomadické samice se každoročně rozptylují ze západního Finska do vzdálenosti 500-600 km. Rozdíly v rozptylu mezi samci a samicemi jsou často spojovány s periodickým kolísáním početnosti a dostupnosti potravy během zimy. Nedostatek potravy podněcuje samice k rozptylu, zatímco u samců stoupá potřeba obhajovat hnízdní dutinu, což ovlivňuje jejich stálost (Korpimäki et al. 1987).
Ve střední Evropě jsou dospělí ptáci stálí nebo přelétaví (do 20 km), avšak mláďata mají tendenci k rozptylu do okolí, a to i na větší vzdálenosti. Některé výsledky kroužkování se však odchylují od tohoto pravidla, neboť např. dospělý sýc kroužkovaný koncem srpna na východním Slovensku byl kontrolován v říjnu téhož roku na pobřeží Baltu (720 km), sýc kroužkovaný v Rusku v březnu jako adultní jedinec byl nalezen v prosinci téhož roku na severním Slovensku (rok kroužkování a nálezu není uveden, pozn. autora). Do konce roku 2002 bylo v ČR a SR známo celkem 26 výsledků kroužkování, všechna zpětná hlášení se však týkají samic kontrolovaných v budkách (Cepák et al. 2008).
Autor: Karel Poprach
Hnízdní biologie
Hnízdní biologie sýce rousného (Aegolius funereus)
Hnízdní populace sýce rousného byly studovány obdobnými metodami po dobu minimálně čtyř let u třiceti evropských populací, a to v Německu, Norsku Švédsku a zejména ve Finsku. Na základě provedených studií byly stanoveny indexy cykličnosti odhadující rozsah fluktuace hnízdní populace. Indexy cykličnosti se v oblasti střední Evropy a Fenoskandinávie zvyšují z jihu na sever a ze západu na východ (Korpimäki 1986). V oblasti Fenoskandinávie více souvisejí s vrstvou sněhové pokrývky než se samotnou geografickou polohou a jsou vyšší v oblastech s vyšší sněhovou pokrývkou než v oblastech s nižší sněhovou pokrývkou. Sýc totiž není schopen přes větší množství sněhu proniknout k potravě vyskytující se pod sněhem a je tak nucen se přesunout do oblastí s nižší sněhovou pokrývkou, což zapříčiňuje určitou nestabilitu jeho populace (Korpimäki 1997).
Sýc rousný hnízdí vždy v dutině stromu nebo v budce. Páry nejsou trvalé a zřejmě se vytvářejí každým rokem znova. K páření dochází v noci na větvích stromů. Během toku samec intenzivně obhajuje hnízdní dutinu, do které samice snáší od konce března do konce května snůšku 4–7 bílých vajec. Na vejcích sedí samice 26–27 dní. Samice zasedá na snůšku po snesení prvního vejce, mláďata se líhnou v intervalu 2 dní tak, jak byla jednotlivá vejce snášena. Mláďata jsou vyváděna ve stáří 30–35 dní, po vyvedení jsou vzletná a do dutiny (budky) se již nevracejí. Rodiče mláďata krmí ještě delší dobu po vyvedení z hnízda, délka mimohnízdní péče však není známa (Hudec & Šťastný 2005). Početnost hnízdní populace, počátek hnízdění, počet vajec ve snůšce a počet vyvedených mláďat sýce rousného se odvíjí od nabídky potravy – drobných savců na hnízdišti. Hnízdní populace sýce tak každoročně velmi silně kolísá v závislosti na gradačních cyklech drobných zemních savců (Poprach unpubl.).
Autor: Karel Poprach
Interaktivní mapa instalovaných budek2
LOKALIZACE BUDEK DLE ROKU INSTALACE
Interaktivní mapa lokalizovaných doupných stromů
LOKALIZACE DOUPNÝCH STROMŮ DLE PŮVODU DUTINY
{tab oba druhy}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_DUTINA_m.kml'| zoomWheel='1'}
{tab strakapoud}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_DUTINA_straka.kml'| zoomWheel='1'}
{tab datel černý}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_DUTINA_datel.kml'| zoomWheel='1'}{/tabs}
LOKALIZACE DOUPNÝCH STROMŮ DLE DRUHU STROMU S DUTINOU
{tab všechny druhy}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_m.kml'| zoomWheel='1'}
{tab topol}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_topol.kml'| zoomWheel='1'}
{tab smrk}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_smrk.kml'| zoomWheel='1'}
{tab olse}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_olse.kml'| zoomWheel='1'}
{tab modrin}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_modrin.kml'| zoomWheel='1'}
{tab jerabina}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_jarabina.kml'| zoomWheel='1'}
{tab javor}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_javor.kml'| zoomWheel='1'}
{tab jasan}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_jasan.kml'| zoomWheel='1'}
{tab dub}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_dub.kml'| zoomWheel='1'}
{tab buk}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_buk.kml'| zoomWheel='1'}
{tab briza}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_STROM_briza.kml'| zoomWheel='1'}{/tabs}
LOKALIZACE DOUPNÝCH STROMŮ DLE PROJEKTU
{tab oba projekty}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_PROJEKT_m.kml'| zoomWheel='1'}
{tab OP ŽP - Ochrana a podpora sýce rousného v Moravskoslezském kraji}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_PROJEKT_msk.kml'| zoomWheel='1'}
{tab OP ŽP - Ochrana a podpora sýce rousného v Olomouckém kraji}{mosmap kml='http://tyto.cz/media/kml/doupne_stromy_PROJEKT_olk.kml'| zoomWheel='1'}{/tabs}